Zatrudnianie pracowników sezonowych w gospodarstwie rolnym

Zatrudnianie pracowników sezonowych w gospodarstwie rolnym

Aktulności Artykuł Miesiąca

Rolnictwo jest jedną z najbardziej rozwiniętych gałęzi gospodarki. Jego zadaniem jest dostarczanie produktów roślinnych i zwierzęcych do sieci handlowych i zakładów przetwórczych. Hodowla zwierząt trwa praktycznie przez cały rok, ale uprawa roślin i zbieranie plonów jest najbardziej zintensyfikowana w okresie letnim i jesiennym. W dużych gospodarstwach rolnych często brakuje wtedy rąk do pracy, bo wszystkie czynności trzeba wykonać szybko i sprawnie. Przedsiębiorcy starają się więc znaleźć dodatkowych pracowników, aby zatrudnić ich na określony czas. Co może ułatwić im to zadanie?

Zatrudnianie pracowników sezonowych w gospodarstwie rolnym

 

Jak znaleźć pracownika sezonowego?

Osoby poszukujące pracy są najczęściej zainteresowane stałym zatrudnieniem, by mieć zapewnioną stabilizację finansową na dłuższy czas, prawo do urlopu i innych świadczeń. W gospodarstwie rolnym potrzebni są głównie pracownicy sezonowi, którzy nie generują wysokich kosztów zatrudnienia przez cały rok. Poszukiwanie ich na własną rękę jest dla rolnika zajęciem bardzo czasochłonnym, zwłaszcza gdy zależy mu na pozyskaniu znacznej liczby pracowników. Może więc zwrócić się do agencji pośrednictwa pracy, która zapewni mu kadrę zgodnie z zapotrzebowaniem. Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy na stronie internetowej giełdy pracy wypełnić odpowiedni formularz z podaniem wszystkich danych dotyczących oczekiwań i wymagań. Agencja prowadzi stałą rekrutację, więc bardzo szybko znajdzie odpowiednich kandydatów.

Warunki zatrudnienia

Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie pracownika, który jest na stałe zatrudniony w licencjonowanej agencji i zostaje on użyczony przedsiębiorcy rolnemu na określony czas. Tak forma leasingu jest obustronnie korzystna – zarówno dla pracodawcy, jak też dla pracownika. Agencja zajmuje się wszystkimi formalnościami związanymi z rekrutacją kandydatów, dzięki czemu rolnik pozyskuje pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, którzy dobrze się sprawdzą przy wykonywaniu powierzonych im zadań. Agencja opłaca składki na ubezpieczenie społeczne i chorobowe, oraz zapewnia ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. W związku z tym, rolnik płaci pracownikowi sezonowemu jedynie za efektywnie przepracowane godziny. System ten pozwala rolnikowi na minimalizację kosztów zatrudnienia, co ma duże znaczenie w bilansie jego budżetu.

Zatrudnienie obcokrajowców

Pracę sezonową bardzo chętnie podejmują przebywające na terenie Polski osoby z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii. Najczęściej przyjeżdżają do naszego kraju właśnie w tym celu. Są rzetelnymi pracownikami i zależy im na dużym wymiarze godzin. Z powodu nieznajomości języka polskiego, trudno im samodzielnie poszukiwać zatrudnienia. Zgłaszają się więc do agencji, która podejmuje z nimi współpracę. Pomaga im załatwiać sprawy urzędowe, między innymi pozwolenie na pracę, a w razie potrzeby zapewnia zakwaterowanie. Takich pracowników agencja bez obaw kieruje do innych przedsiębiorców, bo ma przekonanie o wysokiej jakości i efektywności ich pracy.

Kiedy potrzebni są pracownicy sezonowi?

Latem jest najwięcej pracy przy żniwach. Potrzebni są więc operatorzy maszyn rolniczych i kierowcy ciężarówek dostawczych. Trzeba też zwiększyć liczbę osób do zbioru wczesnych owoców – truskawek, jagód, czereśni, malin, porzeczek. Jesienią zrywa się z drzew jabłka, gruszki, śliwy, orzechy. Przy znacznym urodzaju agencja w bardzo krótkim czasie może skierować dodatkową liczbę pracowników. Praktycznie w całym sezonie wiosenno-letnim jest duże zapotrzebowanie na kadrę do obsługi gospodarstw agroturystycznych oraz hoteli i punktów gastronomicznych w miejscowościach wczasowiskowych. Jednak w okresie pandemii ruch turystyczny jest mocno ograniczony. Nie działają hotele, domy wczasowe i restauracje. Zaletą korzystania z pomocy pracowników sezonowych jest to, że można nie zatrudniać ich w okresach przestojów. W czasie zamrożenia przez pandemię różnych sektorów gospodarki, przedsiębiorcy redukują swoją kadrę bez żadnych skutków opłacania kosztów zatrudnienia osób, dla których chwilowo nie ma pracy w produkcji lub usługach.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments