Brytyjski branża hazardowa skutecznie pompuje środki do gospodarki Wielkiej Brytanii. Według raportu dostarczonego przez BGC (Betting and Gaming Council) wpływy branży hazardowej do brytyjskiego skarbca wyniosły 7,7 miliarda funtów.
Hazard w Wielkiej Brytanii jest nieodłącznym elementem emocji sportowych. Wielokrotnie mówi się, że to właśnie Wyspy Brytyjskie są kolebką hazardu – to tam powstały pierwsze punkty bukmacherskie, w których można było obstawiać wyniki meczów piłkarskich a także innych dyscyplin sportu. Tamtejsza branża hazardowa ma się bardzo dobrze, co pokazują między innymi wyniki raportu sporządzonego przez Betting and Gaming Council (BGC).
Według danych oraz statystyk, brytyjski przemysł hazardowy w 2019 roku wyniósł równie 7,7 miliarda funtów – dokładnie tyle zasiliło brytyjską gospodarkę z ramienia hazardu. Liczby z 2020 roku nie są jeszcze znane. Przypuszcza się, że są one zdecydowanie niższe od tych z roku poprzedniego. Wynika to przede wszystkim z pandemii COVID-19, która na kilka miesięcy zamroziła świat sportu i znacząco wpłynęła na wyniki bukmacherów. Nie mieli zwyczajnie czym upchać ofert kursowych.
W czasach kryzysu gospodarczego i rosnącej presji na finanse publiczne spowodowanej skutkami ekonomicznymi pandemii Covid-19, ogromny wkład zakładów i gier w Wielkiej Brytanii jest niesamowicie istotny. – zdradził Michael Dugher, CEO Betting and Gaming Council (BGC).
Hazard to nie tylko wysoki wpływ do Skarbu Państwa, ale również miejsce pracy dla wielu tysięcy Brytyjczyków. Zgodnie z raportem, branża hazardowa dała zatrudnienie blisko 61 tysiącom pracownikom. Dane pokazały również, że w brytyjskim hazardzie zazwyczaj pracują osoby młodsze. Branża hazardowa na mocy zatrudnienia (prawnicy, informatycy, pozostali pracownicy) daje miejsce pracy ponad 40 tysiącom osobom.
Sektor hazardowy wspiera również rozwój sportowy. Zgodnie z danymi raportu, nawet 70 milionów funtów zostało przeznaczonych na wsparcie brytyjskiego sportu i klubów sportowych. Największe wpłaty notuje się jednak w sektorze wyścigów konnych, gdzie tam kwota dobija nawet do 350 milionów euro.
Już wcześniej wspomniane było, że pandemia odcisnęła wyraźne piętno na branży hazardowej. Raport przyjrzał się również kondycji firmom w czasie pandemicznym i pojawiły się niepokojące dane. BGC w swoim sprawozdaniu oświadczyło, że pandemia już doprowadziła do zamknięcia 374 punktów bukmacherskich i sześciu kasyn oraz utraty 5000 miejsc pracy.
Jak widać, hazard ma znaczący wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii, ale czy w tak samo jest w naszym kraju? Jak informuje serwis CasinoShark, w Polsce od 2017 roku działa nowa Ustawa Hazardowa, dzięki czemu rynek składa się przede wszystkim z legalnych podmiotów, którzy zasilają Skarb Państwa. Z roku na rok wpływ do budżetu z hazardu jest coraz większy, dlatego sektor ten jest również znaczący dla rodzimej gospodarki.