Pracownicy z Ukrainy w polskich firmach? Warto ich zatrudniać!

Pracownicy z Ukrainy w polskich firmach? Warto ich zatrudniać!

Wiele branż w Polsce zaczyna podupadać z powodu braku rąk do pracy. Przedsiębiorcy potrzebują budowlańców, informatyków, spawaczy, lekarzy, pielęgniarek i zawodowych kierowców. Szansą, aby zapewnić dobre funkcjonowanie wielu przedsiębiorstwom, jest zatrudnianie pracowników z Ukrainy. Mogą wspomóc naszą gospodarkę i poprawić tym samym sytuację w wielu firmach. Dlaczego warto dać im pracę?

Pracownicy z Ukrainy – łączy nas z nimi nie tylko podobieństwo językowe

Pracownicy z Ukrainy mają wiele wspólnego z Polakami. Przede wszystkim chodzi tu o pokrewieństwo kulturowe i językowe. Ukraiński jest językiem słowiańskim, co sprawia, że nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy szybko uczą się polskiego, a i my łatwo możemy się z nimi porozumieć.

To jednak nie wszystko. Z narodem ukraińskim łączy nas historia – wspólne walki o niepodległość państw.

Ukraińcy chętnie przyjeżdżają do Polski, uznając nasz kraj za dobry do życia i pracy.

Korzystne przepisy w kwestii zatrudniania Ukraińców

Polscy pracodawcy mogą zatrudniać pracowników z Ukrainy szybko i bez zbędnych formalności (obowiązują skrócone procedury). Nie trzeba przeprowadzać testu pracy ani starać się o pozwolenie na pracę. Aby dać pracę Ukraińcowi, wystarczy oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia go.

Jedynym utrudnieniem dla polskiego pracodawcy jest czas, jaki pracownik ze Wschodu może spędzić w naszym kraju. Jest to tylko 6 miesięcy w ciągu roku. Zatrudnieni mogą świadczyć pracę u różnych pracodawców. Jeśli jednak przedsiębiorca chce zatrudnić Ukraińca na stałe, musi postarać się o pozwolenie na pracę.

Jacy są pracownicy z Ukrainy?

Pracownicy z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski, chcą jak najwięcej zarobić w jak najkrótszym czasie. Między innymi właśnie to wpływa na ich podejście do pracy – są zmotywowani, wytrwali i niezwykle pracowici.

Nasi pracodawcy bardzo cenią sobie pracę z Ukraińcami. Polak niejednokrotnie narzekałby na nadgodziny czy pracę w weekendy. Natomiast nasz sąsiad ze Wschodu wręcz przeciwnie – jest bardzo zadowolony, jeśli nadarza mu się okazja, aby dorobić do pensji.

Ukraińcy widzą dla siebie szansę na polskim rynku i to nie tylko, jeśli chodzi o zarobek, ale także i o rozwój zawodowy. Wszystko to czyni ich bardzo pożądanymi pracownikami.

Wymagania finansowe pracowników z Ukrainy

Nie od dziś wiadomo, że każdy przedsiębiorca chce mieć zmotywowanego pracownika, który wywiązuje się ze swoich obowiązków. A jeśli jeszcze można przy tym oszczędzić, to czemu nie skorzystać?

Pracownicy z Ukrainy akceptują stawki godzinowe o wiele niższe niż te, do których przywykli Polacy.

Narodowy Bank Polski przeprowadził niedawno badania, z których wynika, że w Polsce średnia pensja Ukraińca wynosi 2000 złotych, podczas gdy na Ukrainie – 850 złotych. Jak widać nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy mogą u nas zarobić ponad dwukrotnie więcej niż w swoim rodzimym kraju. Nic zatem dziwnego, że Polska jest dla nich dobrym miejscem do życia.

Dowolna forma zatrudnienia Ukraińców, czyli ukłon w stronę polskich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy przychylnie patrzą na Ukraińców jeszcze z jednego powodu. Mogą ich zatrudnić na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Takie elastyczne formy zatrudnienia są dla naszych pracodawców bardzo korzystne. Każdy z nich decyduje o tym, czy stać go na to, aby zaproponować pracownikowi ze Wschodu umowę o pracę, czy tylko zlecenie.

Zatrudniający często decydują się na współpracę z agencjami pracy. Te ostatnie zapewniają różne rozwiązania kadrowe, takie jak: leasing pracowniczy, stałe zatrudnienie na danym stanowisku, pracę tymczasową.

Pracownicy z Ukrainy wspierają wiele sektorów polskiej gospodarki sprawiając, że nasze rodzime firmy mogą dobrze funkcjonować.

0 0 votes
Daj ocenę
Doradca GSM

Doradca GSM

Leave a Replay