Praca kierowcy autobusu Warszawa – jaka jest od kuchni i jak krok po kroku wygląda proces rekrutacyjny?

Praca kierowcy autobusu Warszawa – jaka jest od kuchni i jak krok po kroku wygląda proces rekrutacyjny?

Kierowca autobusu w Warszawie to stanowisko wiążące się z coraz wyższym prestiżem społecznym. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Nagrodą za sumiennie sprawowaną pieczę nad pasażerami są bowiem nadzwyczaj wysokie zarobki oraz wielorakie benefity: począwszy od bezpłatnego kursu na prawo jazdy kat. D, poprzez umowę o pracę, na dopłatach do urlopu, dofinansowaniach wypoczynku dla dzieci, karcie MultiSport oraz bonach Bożonarodzeniowych – kończąc. W niniejszym artykule przedstawimy Ci dwie kwestie. Przede wszystkim zaprezentujemy wszystko, co powinieneś wiedzieć o zdobyciu pracy na wyżej wymienionym stanowisku. Co więcej, uchylimy rąbka tajemnicy i niejako od kuchni zaznajomimy Cię z tajnikami tego zawodu. Zainteresowany wystartowaniem w nowej branży i zdobyciem cennego doświadczenia zawodowego? Zapraszamy do lektury!

U jakiego przewoźnika najlepiej podjąć pracę?

Zacznijmy od samych podstaw i zastanówmy się wspólnie jakiego operatora transportowego wybrać. Najważniejszym z nich są bez wątpienia Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. (w skrócie MZA). Jest to największy przewoźnik miejski w Polsce. W samej aglomeracji warszawskiej zatrudnia przeszło 3500 kierowców autobusów. Czy jest on jednak optymalnym wyborem?

Otóż według wielu znawców branży – nie, nie jest. Powodem jest fakt, że MZA nie oferuje darmowych kursów na prawo jazdy kat. D. Osoby chcące podjąć to stanowisko pracy w MZA muszą więc już na swój koszt wyrobić kurs w Ośrodku Szkolenia Kierowców Miejskich Zakładów Autobusowych. Cena kursu dla kandydatów na prawo jazdy kat. D oscyluje między 3800 a 4800 zł.

Dobrą alternatywą jest podjęcie pracy kierowcy autobusu w Warszawie u przewoźnika Arriva. W odróżnieniu od MZA Arriva oferuje bowiem darmowe kursy na prawo jazdy kat. D. Dla przyszłego kierowcy jest to więc czysty zysk. Zaoszczędza w portfelu kwotę oscylującą między 4000 a 5000 zł.

Dlaczego Arriva oferuje darmowe kursy prawa jazdy kat. D?

Zacznijmy od tego, że Arriva jest międzynarodowym liderem w branży komunikacji miejskiej. Marka działa w 14 europejskich krajach. Łącznie zatrudnia ponad 60.000 pracowników. Ogromne środki finansowe, którymi dysponuje, w zestawieniu z wieloletnim doświadczeniem – pozwalają tej firmie na doinwestowanie swoich pracowników.

Wsparcie zatrudnionych w Arriva ma miejsce na wielu różnych dziedzinach. Płaszczyzną wyjścia jest wspomniane już powyżej finansowanie kursów prawa jazdy kat. D. oraz szkoleń kwalifikacji zawodowej. Uwzględniają one teorię i praktykę i stanowią razem kompleksowe przygotowanie przyszłego kierowcy autobusu do państwowych egzaminów.

Jak zdobyć pracę kierowcy autobusu w Warszawie? Podpowiadamy krok po kroku

Zacznijmy od krótkiego zreferowania, do czego sprowadza się sam proces rekrutacyjny w Arriva. Na szczęście jest on bardzo prosty. Wystarczy tylko wysłać elektroniczną swoje CV z ewentualnie dołączonym listem motywacyjnym na wskazany adres.

Po pozytywnie odbytej rozmowie rekrutacyjnej skierowani zostaniemy na badania: okulistyczne, neurologiczne, laryngologiczne oraz psychotesty. Przymus ten jest podyktowany odpowiedzialną postawą marki Arriva oraz postawieniem bezpieczeństwa podróżnych i kierującego pojazdem na pierwszym miejscu. Warto nadmienić tu, że całość badań sponsorowana jest przez firmę.

Następnie czeka na nas opisany już kurs prawa jazdy kat. D kumulujący w sobie zarówno teorię, jak i praktykę. Jazdy odbywają się na placu manewrowym i w mieście. Instruktorzy to branżowa elita. Każdy z nich to wysokiej klasy specjalista. Ostatnim etapem procesu kwalifikacyjnego jest zdanie państwowego egzaminu. Od tego momentu możemy wozić pasażerów. Tym samym otwiera się przed nami cała nowa droga życia – a wraz z nią, nader wysokie zarobki.

Jak praca na stanowisku kierowcy autobusu w Arriva wygląda od kuchni?

Jeszcze przed podjęciem decyzji wiedzieć należy, że praca kierowcy autobusu w Warszawie bywa wyczerpująca. Najważniejsza jest świadomość wzięcia na swoje barki olbrzymiej odpowiedzialności w postaci zdrowia i życia pasażerów. Dlatego też niezbędną cechą kierowcy jest szeroko pojęta mądrość, za którą w parze idą sumienność i solidność.

Ważne są także miękkie kompetencje w postaci wysokiej kultury osobistej, szybkości uczenia się oraz odporności na stres. Trzeba też uznać tak zwany etos kierowcy autobusu w Warszawie, wedle którego dobro i bezpieczeństwo pasażera stawia się zawsze na pierwszym miejscu. Co oczywiste, praca ta wymaga także punktualności oraz doskonałego wyczucia stosunku pokonywanych odległości do mijającego czasu.

Flota autobusów, którą dysponuje przewoźnik Arriva jest nowoczesna i komfortowa. Posiadają one sprawną klimatyzację oraz wygodną i funkcjonalną kabinę kierowcy. Ze swojej strony zadeklarować będziemy musieli jednak chęć jak najlepszego poznania topografii stołecznej aglomeracji.

Zamiast podsumowania

Na końcu artykułu zwykło się zamieszczać krótkie podsumowanie podkreślające, zawartą w nim tezę. W niniejszym tekście zrobimy od tego wyjątek. Wszystkich nieposiadających jeszcze prawa jazdy kat. D zachęcamy do samodzielnego przeprowadzenia researchu i wyszukania bezpłatnych kursów. Jako branżowi specjaliści zakładamy, że z dużą dozą prawdopodobieństwa, wybierzecie Państwo Arrivę.

0 0 votes
Daj ocenę
Doradca GSM

Doradca GSM

Leave a Replay