Leasing pracowniczy - jak wynająć pracownika?

Leasing pracowniczy – jak wynająć pracownika?

Aktulności Artykuł Miesiąca

Na terenie Polski corocznie przebywa spora liczba obcokrajowców. Są to na ogół nasi wschodni sąsiedzi z Ukrainy i Białorusi, a także  obywatele Gruzji i Mołdawii. Przyjeżdżają tu na krótszy lub dłuższy okres w poszukiwaniu pracy. Z kolei polscy przedsiębiorcy starają się znaleźć osoby do prac sezonowych niewymagających stałego zatrudnienia. Również studenci polskich uczelni i uczniowie techników mogą zdobywać pierwsze doświadczenie zawodowe w toku praktyk wakacyjnych. W jaki sposób pracodawcy mogą uzupełnić swoją kadrę a osoby poszukujące pracy spełnić swoje oczekiwania?

Leasing pracowniczy – jak wynająć pracownika?

 

Leasing pracowniczy - jak wynająć pracownika?

 

Jak pozyskać dobrego pracownika do swojej firmy?

Przedsiębiorcom zależy na znalezieniu pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami, jednocześnie przy zminimalizowaniu kosztów ich zatrudnienia. Warunki te mogą być spełnione poprzez wykorzystanie coraz bardziej popularnej formuły leasingu. Jest to użyczenie pracowników na pewien okres przez jakąś firmę zewnętrzną. Pośrednictwem w tym zakresie zajmują się agencje rekrutujące kandydatów na określone stanowiska. Powstaje w ten sposób giełda pracy kojarząca oferty firm z potencjalnymi pracobiorcami z różnego typu przygotowaniem zawodowym. W procesie rekrutacji agencja określa predyspozycje kandydata do wykonywania konkretnych zadań, w oparciu o jego wykształcenie i dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Na tej podstawie kwalifikuje daną osobę na odpowiedzialną pozycję albo na stanowisko umożliwiające przyuczenie do zawodu. Takich pracowników zatrudnionych na stałe w innej firmie, przedsiębiorca „wypożycza” na pewien okres do swojego zakładu, na zasadzie porozumienia stron.

Jakie są korzyści dla okresowego pracodawcy?

Firma zewnętrzna ponosi koszty składek na ZUS i wynagrodzenia za urlopy, oraz zapewnia ustawowe świadczenia pracownicze. Leasingobiorca płaci jedynie za realnie przepracowany czas. Forma leasingu umożliwia więc okresowemu pracodawcy optymalizację kosztów zatrudnienia. W przypadku zatrudniania obcokrajowców, agencja pomaga im w załatwieniu różnych formalności prawno-administracyjnych oraz pokrywa koszty ich zakwaterowania. Korzystanie z agencji pośrednictwa pracy jest również korzystne ze względu na ominięcie szeregu czasochłonnych procedur związanych z naborem poszukiwanych fachowców. Jednocześnie pozyskuje się pracowników sprawdzonych i silnie zmotywowanych do wywiązywania się z nałożonych na nich obowiązków. Zatem leasing pracowników jest najbardziej wygodną i opłacalną formą zatrudnienia.

Co zyskuje pracownik leasingowy?

Zatrudnienie krótkoterminowe pozwala osobom bez doświadczenia na zapoznanie się z charakterem pracy w określonym zawodzie i zdobycie szeregu praktycznych umiejętności. Osoby pochodzące z państw o znacznym bezrobociu i nieustabilizowanej sytuacji politycznej, mają szansę na polepszenie swojego statusu materialnego lub poprawę sytuacji bytowej ich rodzin, które pozostały w rodzinnym kraju. W Polsce mają oni trudności z samodzielnym poszukiwaniem pracy ze względu na barierę językową i nieznajomość realiów polskiego rynku pracy. Korzystanie z agencji pośrednictwa jest dla nich znakomitym rozwiązaniem; uzyskują wielostronną pomoc oraz szereg ofert dostosowanych do ich potrzeb.

W jakich gałęziach gospodarki występuje zapotrzebowanie na pracę sezonową?

Gospodarstwa rolne mają swój kalendarz upraw. Najwięcej prac jest latem przy zbiorze plonów. Jesienią zintensyfikowana jest działalność przetwórni owoców i warzyw. W miejscowościach górskich zimą brakuje rąk do pracy w hotelarstwie i gastronomii. Z kolei w sezonie letnim, nie są pod tym względem wystarczająco obsadzone stanowiska związane z obsługą wakacyjnego ruchu turystycznego. W budownictwie prace wykończeniowe i remontowe we wnętrzach trwają przez cały rok, ale na przykład kopanie fundamentów nie jest możliwe w zamarzniętym gruncie. Większość prac zewnętrznych rusza dopiero wiosną. Zatrudnianie stałych pracowników to obciążenie dla budżetu firmy, gdy pełne wykorzystanie ich potencjału jest niemożliwe nie tylko ze względu na sezonowość prac, ale również z powodu przestojów w działalności niektórych branż w czasie pandemii. Problemy te można ominąć poprzez okresowe uzupełnianie składu załogi na zasadzie leasingu.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments