W momencie, kiedy staramy się o kredyt hipoteczny, warunkiem koniecznym jest posiadanie oszczędności, które przeznaczymy na wkład własny. Ogólne przepisy dotyczące bankowości i udzielania kredytów mówią, że możemy dostać wymarzony kredyt tylko wtedy, gdy nasz wkład własny wynosi 20%. W momencie, kiedy staramy się o kredyt hipoteczny, warunkiem koniecznym jest posiadanie oszczędności, które przeznaczymy na wkład własny. Ogólne przepisy dotyczące bankowości i udzielania kredytów mówią, że możemy dostać wymarzony kredyt tylko wtedy, gdy nasz wkład własny wynosi 20%. v
Jednak nie każdy wie, że są banki, które pozwalają na udzielenie takiego kredytu hipotecznego z wkładem własnym wynoszącym 10%. Jest jednak pewien warunek, który musimy spełnić.
Spis Treści
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego — czy to możliwe?
Mimo, że ceny mieszkań z rok na rok rosną, nie powoduje to mniejszego zainteresowania ofertą firm deweloperskich. Coraz więcej Polaków chce zaciągnąć kredyt hipoteczny, który pozwoliłby sfinansować im wymarzone m4. Jeszcze kilka lat wcześniej, dokładniej do 2014 roku, możliwe było zaciągnięcie go bez konieczności uiszczania wkładu własnego. Wymogi dotyczące udzielania tego rodzaju zobowiązania znacznie się zaostrzyły z powodu wprowadzenia nowej ustawy. Obecnie niemożliwym jest uzyskanie kredytu hipotecznego, gdy nie posiadamy oszczędności. 20% wkład własny to obecnie obowiązkowy warunek w przypadku starań o kredyt na mieszkanie czy budowę domu. Na szczęście mimo takich założeń, istnieją banki, których wskaźnik LTV wynosi 90%. Warunkiem takiej operacji jest dodatkowe zabezpieczenie ze strony kredytobiorcy.
Kredyt hipoteczny z wkładem własnym i warunki jego uzyskania
Prawdą jest, że w przypadku wyrażenia chęci pobrania kredytu hipotecznego, im wyższy jest nasz wkład własny tym lepiej. W przypadku włożenia większej kwoty, bank dużo chętniej przyzna nam wymarzony kredyt, gdyż w takim przypadku instytucja nie podejmuje tak ogromnego ryzyka braku spłaty. To oczywiście nie znaczy, że wkład mniejszy niż 20% nie jest całkowicie brany pod uwagę. Niektóre z banków akceptują niższy próg i dają klientowi możliwość wzięcia zobowiązania z mniejszym wkładem, jednak brakujące 10% należy ubezpieczyć tzw. ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. Wiąże się to z tym, że taka oferta jest dużo droższa. Jednak dla wielu jest to jedyna opcja, żeby nareszcie posiadać wymarzone mieszkanie.
Kredyt hipoteczny — co warto sprawdzić?
Nie jest to żadna tajemnica, że decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego wiąże się ze ścisła umową i wpływa na całe nasze życie oraz finanse przez co najmniej kilkanaście lat. Z tego powodu warto podejmować tę decyzję po szczegółowym przemyśleniu. Nie ma sensu pobierać kredytu, gdy wiemy, że możemy mieć spory problem z jego spłatą.
Jaki jest klucz do sukcesu i bezproblemowego spłacenia należności bankowi? Odpowiedź jest prosta — zawsze sprawdzamy rankingi i oferty, jakie udostępniają nam strony www o tematyce finansowej. Wygodnym rozwiązaniem jest również porównywanie ofert za pomocą dostępnej w internecie porównywarki kredytów, gdzie wystarczy zaznaczyć kwotę, jakiej potrzebujemy oraz okres, przez jaki chcemy spłacać kredyt.
Kredyt hipoteczny — ranking 2020
- Bank Polski (oprocentowanie: 3,62%, PRSO: 3,68%, Prowizja: 0,00%)
- MilleniumBank (oprocentowanie: 3,71%, PRSO: 3,77%, Prowizja: 0,00%)
- Bank Pekao S.A. (oprocentowanie: 3,65% PRSO: 3,90%, Prowizja: 1,99%)
Co można uznać za wkład własny kredytobiorcy?
Wkładem własnym kredytobiorcy są oczywiście środki, które zgromadziliśmy samodzielnie w ramach oszczędności. Jednak nie każdy posiada możliwość odkładania chociażby małej sumy „do szuflady” w celu zgromadzeniu kwoty pokrywającej wkład własny. Co zrobić w takiej sytuacji? Niektóre osoby zastanawiają się, czy w tym celu można zaciągnąć kredyt gotówkowy.
Niestety na wkład własny nie uznaje się środków pochodzących z innego banku. Przepisy mówią wyraźnie o tym, że to wkład powinien zostać zgromadzony przez kredytobiorcę samodzielnie. Czy zawsze jest on równoznaczny z gotówką? Niekoniecznie! Wkładem własnym, w przypadku chęci pobrania kredytu, może być także darowizna, czyli inaczej środki otrzymane od członka rodziny. W przypadku tego rodzaju pomocy, forma darowizny jest lepsza z uwagi na to, że możemy dzięki temu uniknąć opodatkowania.
Inną formą wkładu własnego, ale tylko w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego na cel wybudowania domu, może być działka budowlana, której kredytobiorca jest właścicielem. Oczywiście warunkiem koniecznym do zaakceptowania takiej formy wkładu własnego w pierwszej kolejności jest wycenienie branej pod uwagę działki.
Na wkład własny możemy przeznaczyć także nieruchomość lub część mieszkania czy domu, którego jesteśmy współwłaścicielami.
Jakie banki udzielą kredytu z 10% wkładu własnego?
Do banków, które pozwalają na udzielenie kredytu hipotecznego z 10% wkładu własnego należą m.in:
- Mbank
- Pekao S.A.
- PKO BP
- Santander BP
- Alior Bank