Kalendarz rolnika – niezbędne narzędzie w każdym gospodarstwie

Kalendarz rolnika – niezbędne narzędzie w każdym gospodarstwie

Rok pracy rolnika rządzi się swoimi prawami, często różniącymi się od tych z którymi spotykają się przedstawiciele innych branż. Właściciele gospodarstw rolnych, mimo ciągłych zmian technologicznych i postępującego unowocześniania w rolnictwie w dalszym ciągu uzależnieni są od pór roku i zmian pogodowych. Dlatego też niesłabnąca popularnością cieszy się wśród nich kalendarz rolnika.

Czym jest kalendarz rolniczy?

Kalendarz rolniczy tak dziś, jak i kiedyś jest najprościej mówiąc zbiorem porad i zasad dotyczących prac polowych i hodowli zwierząt. Są w nim informacje dotyczące m.in. siewu, sadzenia, nawożenia a także chorób roślin i zwierząt oraz tego jak im zapobiegać. Z jednej strony można powiedzieć, że sama idea, jak i forma kalendarza rolników nie zmieniła się od ponad stu lat, kiedy to pierwsze tego rodzaju publikacje zaczęły trafiać do wiejskich gospodarstw. Już wtedy bowiem rolnicy mogli zaopatrzyć się np. w popularny „Kalendarz rolnika i hodowcy”. Co ciekawe w owych czasach podobnie jak i dziś w tego rodzaju kalendarzu nie brakowało reklam i komercyjnych ofert przedsiębiorców np. producentów maszyn czy firm ubezpieczeniowych chcących skierować swą ofertę do rolników. Kalendarze zarówno wtedy jak i dziś zawierały też spis świąt kościelnych oraz państwowych oraz porady i zasady prowadzenia gospodarstwa rolnego. Obecnie kalendarze drukowane zmieniły się ale zasadniczo ich forma pozostaje ta sama. Wydawane są w formie książkowej, tak jak kiedyś, choć oczywiście dzisiaj pełne są kolorowych fotografii oraz artykułów eksperckich i informacji pochodzących z Ministerstwa Rolnictwa, KRUS czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Forma poligraficzna tego rodzaju wydawnictw stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie. Kupić je można zarówno w księgarniach, jak i w internecie, gdzie oferują je zarówno portale branżowe związane z rolnictwem jak i popularne portale aukcyjne czy księgarnie internetowe.

Kalendarz rolnika w internecie

Wydawcy kalendarz rolniczych oraz twórcy portali internetowych skierowanych do rolników co oczywiste nie pozostają w tyle i od dłuższego czasu oferują kalendarz rolniczy dostępny w formie internetowej. Przy tego rodzaju kalendarzu pracuje zazwyczaj zespół redakcyjny, który dostarcza właścicielom gospodarstw rolnych codziennych informacji dotyczących sektora rolniczego. Na tego typu stronach rolnicy znaleźć mogą ceny zbóż, ceny żywca, informacje dotyczące finansów, kwestii politycznych i ekonomicznych związanych z rolnictwem, a także wszystko to, co dostępne jest w formie tradycyjnej kalendarza rolniczego. Redakcje portali opracowujących internetowe formy kalendarza rolniczego współpracują oraz pozyskują informacje od doradców rolniczych i instytucji związanych z rolnictwem. Ponadto nierzadko poszerzają ofertę i kierują ja także do ogrodników czy działkowców. W ten sposób kalendarz jest kierowany do szerszego grona odbiorców.

Niezależnie od formy kalendarz rolników taki, jakim możemy go znaleźć dzisiaj jest interesujący i niezwykle przydatny przy prowadzeniu nowoczesnego gospodarstwa rolnego.

0 0 votes
Daj ocenę
Doradca GSM

Doradca GSM

Leave a Replay