Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy – wbrew pozorom wielu pracodawców woli zatrudnić pracownika zza wschodniej granicy. Formalności nie są wcale skomplikowane a agencje pracy pomagają w pozyskaniu wykwalifikowanego pracownika.

Rynek pracy w Polsce jest bardzo burzliwy. Poniekąd zmagamy się ze stale rosnącym bezrobociem, jednakże kuriozalnym faktem jest spory deficyt pracowników w niektórych branżach. Pracodawcy zmagają się z kłopotem zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników, którzy poważnie myślą o pracy w danej firmie. Największym problemem dla pracodawców jest ciągła rotacja – wielu młodych ludzi wciąż nie wie czego chce, próbują swoich sił w różnych dziedzinach, zmieniając czasem pracę jak rękawiczki. Takie poczynania powodują straty dla pracodawcy, ponieważ musi on ciągle poszukiwać nowych pracowników a co za tym idzie – ich wyszkolić.

Ostatnimi czasy znacznie wzrosło zainteresowanie zatrudnieniem obcokrajowców w Polsce. Liczba pracowników z Ukrainy stale rośnie, są oni cenieni wśród polskich pracodawców za swą sumienność i pracowitość. Pracodawca potrzebuje sumiennego i wykwalifikowanego pracownika, który przyczyni się do sukcesu całej firmy.
Obywatele zza wschodniej granicy chętnie przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych. Mają tutaj o wiele lepsze warunki niż w rodzimym kraju, dlatego chętnie podejmują się pracy w polskich przedsiębiorstwach. Ukraińcy podobnie jak i Rosjanie czy obywatele Białorusi podlegają pewnym procedurom mającym na celu legalizację pracy w Polsce.

Jeżeli szukasz wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy skorzystaj z pomocy Agencji Pracy Tymczasowej . Uzyskasz tutaj pomoc i fachową obsługę. Konsultanci pomogą Ci nie tylko znaleźć pracownika ale również załatwić formalności.

Aby zatrudnić pracownika z Ukrainy trzeba spełnić kilka warunków, jeżeli zatrudnienie ma być legalne. Oczywiście w dalszym ciągu w naszym kraju zatrudnia się obcokrajowców „na czarno”, jednakże wielu pracodawców chce by wszystko odbywało się legalnie i bezproblemowo. Pierwszym krokiem ku zatrudnieniu pracownika z Ukrainy jest złożenie właściwego dokumentu, którym jest : „Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi” w powiatowym urzędzie pracy w miejscu gdzie firma ma siedzibę. Następnie Powiatowy Urząd Pracy musi zarejestrować dane oświadczenie a kiedy pracodawca odbierze dokument może już legalnie zatrudnić obywatela z Ukrainy do pracy. Dokument ten spełnia również ważną rolę dla pracownika z Ukrainy, na jego podstawie może on złożyć wniosek o wizę roboczą.

Polscy pracodawcy mogą zatrudnić pracownika z Ukrainy wyłącznie na podstawie pisemnej umowy do której należy umowa o pracę oraz umowa cywilnoprawna. Pracownika z Ukrainy, który pracuje w oparciu o umowę o pracę należy zgłosić do ubezpieczenia w ZUS w przeciągu 7 dni. Pracodawca ma obowiązek poinformować Powiatowy Urząd Pracy o podjęciu pracy przez pracownika z Ukrainy pisemnie, jeżeli jednak pracownik nie podejmie pracy taka informacja musi wpłynąć do PUP w ciągu 7 dni.

Pracodawca ma wobec obcokrajowca takie same obowiązki jak wobec rodzimego pracownika. Musi on odprowadzać składki, podatek oraz dostosować się do obowiązujących przepisów prawa pracy. Pracodawca ma również obowiązek sprawdzenia czy pracownik z Ukrainy jest w polsce legalnie w przypadku nie dopełnienia tego obowiązku i komplikacji pracodawca może ponieść karę w postaci grzywny a nawet ograniczenia wolności.

0 0 votes
Daj ocenę
Doradca GSM

Doradca GSM

Leave a Replay