Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy prowadzić przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy skrupulatnym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co spowodować, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na błędne konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często realizujemy wiele przelewów naraz oraz w pośpiechu, by pieniądze szybko dojechały do oczekujących. Wówczas łatwo o pomyłkę. Mogą toż być niepoprawne dane adresata, zbyt wielka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Wszystka z pomyłek wymaga innego tworzenia i może świadczyć za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane odbiorcy

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w powodzeniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to kilka szkodliwe pomyłki, jakie możemy stworzyć. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew i tak zostanie przekazany do właściwej osoby (oczywiście, jeśli nie było pomyłki w wymiarze konta).

Jedynym przypadkiem są nowo powstałe rachunki. Kiedy przeprowadza się nowe konto i planuje zasilić je przekazem z dotychczasowego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli dodatek nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Za duża kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz dać 5000 zł). W tym wypadku problem stoi się wiele bardziej duży. Bank nie odpowiada za pomyłki użytkowników w obecnej sprawy i pewno nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W tym wypadku można jedynie zetknąć się z konsumentem i poprosić o zwrot różnicy w sumach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona wartość będzie piękniejsza niż środki dostępne na twoim rachunku, przelew nie zostanie wykonany. W wypadku zbyt wysokich przelewów z chwilą przyszłą bogata w trybie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna wartość była grubsza od zleconej). Wówczas uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najważniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak skonstruowane, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wprowadzi się za krótki czy za długi ciąg cyfr, okienko z artykułem powiadomi o braku, lub przelew nie zostaje przygotowany i ktoś z banku skontaktuje się z jego zleceniodawcą.

Brak w kolejności cyfr lub złe ich wprowadzenie to teraz zupełnie nowa sprawa. Pół biedy, jeśli zlecimy przekaz na odrębne konto. Bank go nie zrealizuje lub zwróci transfer w toku kilku dni roboczych (czas oczekiwania może dzielić się w zależności od regulaminu, w niektórych bankach jest ledwie dzień, w przyszłych nawet ponad tydzień). Jeśli jednak błędny numer jest aktywny, to pieniądze dotrą na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, więc nawet jeżeli dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg pierwszych nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga osoba.

Cofnięcie przelewu – co robić?

Popełniliśmy brak w wymiarze konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W zależności z banku możemy zrobić:

anulowanie samodzielne z rządu bankowości internetowej – widoczne w mało bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z specjalistą. Nie zawsze jest dodatkowa (szukaj reklamy w przepisie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – jak jest możliwe, a kiedy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy z dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank że nie zgodzić się na rozwiązanie przelewu, jeżeli w przepisie jest przedmiot, że praca nie anuluje zleceń z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi problemów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie istnieje wtedy zawsze regułą (znów zależy tylko z regulaminu).

czasu, jaki upłynął od złożenia przelewu

Tworzy się i duża reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z którego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprzedaż nie została także zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i kończących), ważna ją odkręcić. A jeśli pieniądze poszły teraz na czyjeś konto, z stanu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na niskie konto – jak odzyskać pieniądze oraz bądź obecne w zespole możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie jesteśmy prosta do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować uwagę w odzyskaniu pieniędzy i umówić się z bankiem, do którego poszedł przelew. Stanowi wtedy zawsze tylko silna opinia, nie obowiązek. Na miary zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank ma obowiązek wykonać zadanie wspólne z określonym zadaniem oraz zasadami pożycia społecznego. Co świadczy, że do jego działań nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może wysłać do przypadkowego odbiorcy zaproszenie do ceny na miary zasad kodeksu cywilnego, który mówi, że „wszystek, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej kobiety, jest przymuszony do dania korzyści w przyrodzie, a jeżeli to złe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego znaczy to obowiązek zwrotu pieniędzy (w kryzysie stanowiło wtedy bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do dania wpłaty powinno wynosić kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania wartości i numer rachunku osoby, jaka planuje odzyskać swój majątek. Właśnie nie ma pewności, że po wysłaniu wezwania odzyskamy swoje pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można szybko tylko zgłosić rzecz do wniosku. W trakcie postępowania bank nie jest natomiast częścią i nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka może nas niemało kosztować, nawet jeżeli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może pobrać opłatę. Dodatkowa forma jest wdrażana tylko z przyczyny osoby, która błędnie wpisała dane i chce zaangażowania pracowników firmie. W zależności z banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Niewątpliwie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy a z podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Jeżeli bank podejmie się uwagi w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam również więcej. W zależności od prac prawdopodobnie stanowić toż opłata od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Doradca GSM

Doradca GSM

Leave a Replay