Jakie były początki polskiej agroturystyki i gdzie ich szukać. Kwatery prywatne nad morzem i w górach wynajmowano już przed wojną. Po wojnie również – mniej lub bardziej oficjalnie. Pomorze, tereny górskie i podgórskie przodowały w tej dziedzinie aż do końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Potem szybko dołączyły Mazury i nawet Podlasie. Gospodarstwa agroturystyczne spotkamy teraz w każdym regionie naszego kraju. Na dodatek ten rodzaj naszej turystyki cieszy się dużym powodzeniem wśród gości z Europy Zachodniej.
Definiowanie agroturystyki
Do świadomości przeciętnego Polaka termin „agroturystyka” dotarł bardzo późno. I kiedy już dotarł to kojarzył się głównie z wynajmowaniem kwater prywatnych w gospodarstwach rolnych. Podczas gdy w tym czasie w zachodniej Europie na terenach rustykalnych świadomie krzewiono już wielozawodowość, zauważając potrzeby mieszczuchów. Tam działalność gospodarstwa agroturystycznego sprowadzała się nie tylko do zabezpieczenia bazy noclegowej. W ofercie zaczęły się pojawiać elementy turystyki aktywnej, a także edukacji i wydarzenia kulturalne.
W Polsce wiedza na temat agroturystyki z prawdziwego zdarzenia pojawiła się dopiero z początkiem nowego tysiąclecia. Przyczyniły się między innymi do tego organizacje pozarządowe działające na rzecz tej branży.
Na początku większa część właścicieli gospodarstw wprowadzała działalność agroturystyczną nie jako osobny biznes, ale jako sposób na generowanie dodatkowych dochodów. Po kilku latach zaczęły się pojawiać gospodarstwa, które postawiły na agroturystykę jako na główne źródło zarobkowania. Co ciekawe najlepszymi pomysłami zaczęły wykazywać się mieszczuchy szukające nowych sposobów na życie. Przykładem mogą być niektóre gospodarstwa w mazowieckiem lub warmińsko-mazurskim.
Oferta
Polskie gospodarstwa agroturystyczne prześcigają się w propozycjach, co również radykalnie się łączy z rosnącymi wymaganiami gości. Planowanie pokoi bez łazienek jest już traktowane jak porażka. Teraz każdy pokój w gospodarstwie agroturystycznym powinien mieć osobną łazienkę.
Oferta gospodarstw w dużym stopniu związana jest z charakterem i historią najbliższej okolicy, między innymi lokalną kuchnią i rzemiosłem. Nie są rzadkością mniejsze lub większe stadniny. Spotykamy w gospodarstwach prywatne muzea. Odbywają się w tych miejscach koncerty i wystawy.
Agroturystyce sprzyjają samorządy wojewódzkie i regionalne organizacje turystyczne, organizując przeróżne, branżowe konkursy i imprezy.
Natomiast ciekawostką jest to, że nadal w Polsce nie ustawy wystarczająco precyzującej działalność agroturystyczną.
Autor: Konstantów